1. svetovni gasilski kongres

Odzivi gasilcev pri notranjih požarih, podnebne spremembe, gašenje električnih vozil in zdravje gasilcev so štiri izmed perečih tem, s katerimi se dnevno srečujejo vse gasilske in reševalne službe po svetu. Z namenom povezovanja pri tovrstnih izzivih in iskanja oz. prizadevanja pri iskanju rešitev je bil na pobudo U.S. Fire Administration organiziran 1. svetovni gasilski kongres, ki je potekal 7. in 8. maja 2024 v Washingtonu.

Prvi dan dogodka je bil namenjen strokovnim predstavitvam in diskusiji držav na temo odzivi gasilcev pri notranjih požarih, pri kateri so razpravljali o požaru kot grožnji za nacionalno/globalno varnost, požarni dinamiki zgradb in odzivu gasilcev, ter na temo podnebne spremembe – poplave, požari v naravnem okolju, ekstremni vremenski dogodki. Pri obeh temah so države lahko predstavile svoja stališča, izzive, primere dobrih praks ali zbranim udeležencem postavila določena vprašanja.

Janko Cerkvenik in Zvonko Glažar, vodstvo Gasilske zveze Slovenije, sta poleg omenjenih tem izpostavila tudi pomembnost pridobivanja in vključevanja ljudi v prostovoljne gasilske organizacije. Večje naravne nesreče, ki se pojavljajo v zadnjih letih, namreč zahtevajo pomoč in sodelovanje številnih ljudi, večinoma prostovoljcev. Zato sta zbranim na svetovnem kongresu prikazala pomembnost iskanja čim več rešitev in možnosti vključevanja k prostovoljnim gasilcem.

Kot član izvršnega odbora Svetovnega gasilskega kongresa je zbrane pozdravil tudi predsednik CTIF Milan Dubravac.

Udeleženci kongresa so se udeležili tudi državne slovesnosti v spomin padlim gasilcem. Na dogodku z visoko mero izkazane spoštljivosti in hvaležnosti so se zbrale družine preminulih gasilcev in prejele državno zastavo. Ta je na dan tragičnega dogodka visela na kapitlju kot simbol junaštva, ki so ga gasilci izkazali za domovino. Slovesnost se je odvila v počastitev 89 gasilcev, ki so svoje življenje lani izgubili na intervencijah, ter 137 gasilcev, ki so v minulih letih umrli za rakom kot posledico izpostavljenosti nevarnim okoliščinam pri svojem delu.

Posnetek slovesnosti je dostopen tudi na njihovi uradni spletni strani: https://www.firehero.org/

Drugi del 1. svetovnega gasilskega kongresa je bil v znamenju strokovnih predstavitev in zanimivih razprav s področja nevarnosti ob požarih litij-ionskih baterij, solarnih panelov, električnih vozil ter zdravja gasilcev s poudarkom na nevarnostih tveganja za nastanek raka. Zaključna slovesnost dogodka, na katerem so si predstavniki 56 držav izmenjali primere dobrih praks, predstavili izzive v svojih državah ter naslovili preostale delegate s problematiko, potrebno reševanja na globalni ravni, se je odvila v kongresni knjižnici. Zbrani delegati so se s podpisom zavezali, da bodo omenjene štiri glavne tematike v svojih državah obravnavali v naslednjih dveh letih, ko pa se bodo ponovno srečali na 2. svetovnem gasilskem kongresu, bodo pregledali rešitve, ki so jih dosegli. Naslednji kongres bo namreč leta 2026 v Veliki Britaniji.

Vodstvo GZS je ob zaključku dogodka vodilni predstavnici svetovnega gasilskega kongresa dr. Lori Moore-Merrell podelilo spominski kovanec Gasilske zveze Slovenije.

Pred odhodom v domovino je delegacija obiskala tudi slovensko veleposlaništvo v Washingtonu. Namestnici veleposlanika gospe Darji Ferlež so predstavili našo organizacijo, pomen gasilstva na Slovenskem in v tujini, klepet pa se je končal tudi z idejami o medsebojnem sodelovanju in krepitvi prepoznavnosti in pomembnosti gasilstva tudi na veleposlaništvu samem.

Vabljeni, da si podrobnosti in slikovno gradivo s 1. svetovnega kongresa pogledate tudi na: https://www.firehero.org/world-fire-congress/

Išči

+