Dogajanje na Bogatajevih dnevih zaščite in reševanja 2024 v Kranju
Središče Kranja vrvi od pestrega dogajanja. Na že devetih Bogatajevih dnevih zaščite in reševanja se predstavljajo številne organizacije, delujoče v omenjenem sistemu, ponudniki opreme in drugi, še posebej pa so zanimivi dinamični prikazi postopkov, vozil in opreme.
Na Slovenskem trgu lahko v šotoru obiščete tudi predstavitveni prostor GZS, kjer se seznanite z delovanjem naše organizacije, si ogledate razstavne panoje in nekaj muzejskih predmetov Slovenskega gasilskega muzeja dr. Branka Božiča v Metliki, mlajši obiskovalci se preizkusijo v spretnosti »gašenja plamenov«, starejši pa poskusijo rešiti miselni izziv.
Včerajšnje dogajanje je zaznamovala slovesnost ob odprtju, ki se je je udeležilo tudi vodstvo GZS. Na odprtju je zbrane najprej pozdravil in se organizatorjem in sodelujočim zahvalil za pripravo in sodelovanje Matjaž Rakovec, župan MO Kranj. Poudaril je, da je to priložnost, da se učimo drug od drugega, okrepimo zavezništva za še boljšo pripravljenost na morebitne prihodnje izzive.
Bogatajeve dneve je odprl Marjan Šarec, minister za obrambo, ki je poudaril, da je sistem za zaščito in reševanje sistem, ki ne prenese nobenih velikih eksperimentov in temelji na prostovoljstvu ter opremi, ki pa brez ljudi ne pomeni nič: »Temelji na srčnosti, odgovornosti, predanosti svojemu delu.« Njegova značilnost pa je, da se gradi takrat, ko nesreče še ni, vanj je treba vlagati, da je pripravljen, ko udari nesreča. Navezal se je na minuli katastrofi predhodnih let in izrazil pohvalo vsem požrtvovalnim sodelujočim za uspešno opravljeno delo. Omenil je tudi, da je dobro delovanje opaženo tudi v javnosti. Zadnja raziskava javnega mnenja je pokazala, da ljudje najbolj zaupajo gasilcem, na drugem mestu je Civilna zaščita, na tretjem pa Slovenska vojska, torej tri ustanove, ki tvorijo Ministrstvo za obrambo in skupaj rešujejo, ko je najhujše. Za uspešno sodelovanje se je zahvalil tudi prisotnemu Boštjanu Poklukarju, ministru za notranje zadeve, ter Policiji.
Nagovor je končal z mislijo, da je »pomembno, da sile za zaščito in reševanje delujejo kot eden, da opravljajo svoje delo in služijo državljankam in državljanom. Bogatajevi dnevi so čudovita priložnost, da pridem skupaj in si ogledamo novo opremo, kaj lahko v bodoče še storimo za naše državljanke in državljane, kako lahko še izboljšamo na naših intervencijah in našem sodelovanju, kajti nikoli ni tako dobro, da ne bi bilo lahko še boljše.«
Odprtje se je končalo s predajo ključev novih vozil, ki jih je prevzela Gorska reševalna zveza Slovenije, ter posebnim presenečenjem – preletom obeh novih amfibijskih letal, namenjenih gašenju požarov v naravi.
Petkovo dogajanje so najbolj zaznamovali različni posveti, med katerimi je dva skupaj z Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev in URSZR organizirala tudi Gasilska zveza Slovenije, in sicer Posvet GEŠP in Posvet o organizaciji javnih prireditev.