Odštevamo do vikenda, ko bo mali kraj Gorišnica postal velika gasilska vas!

V soboto, 14. 6. 2025 bodo tekmovali pionirji in pionirke ter mladinci in mladinke.

V nedeljo 15. 6. 2025 bodo tekmovali člani in članice ter starejši gasilci in gasilke.

SKUPAJ:

61

tekmovalnih enot pionirjev

51

tekmovalnih enot pionirk

55

tekmovalnih enot mladincev

46

tekmovalnih enot mladink

108

tekmovalnih enot članov

99

tekmovalnih enot članic

62

tekmovalnih enot starejših gasilcev

39

tekmovalnih enot starejših gasilk

521

TEKMOVALNIH ENOT

5008

TEKMOVALCEV

Občina Gorišnica je skrivnostni biser panonske Slovenije, kjer se prepletata zgodovina, kultura in naravne lepote.

Med najpomembnejšimi znamenitostmi občine je zagotovo najstarejša ohranjena panonska hiša – Dominkova domačija, ki s svojo edinstveno arhitekturo ponuja vpogled v preteklost in tradicijo tega območja.

V Občini Gorišnica stoji Grad Muretinci, ki s svojo mogočno zgradbo priča o bogati zgodovini in pomembnosti tega kraja skozi stoletja.

Kotni – Sokov mlin, ki se nahaja v občini, je lep primer ljudske arhitekture in tehničnega znanja, saj mlin že stoletja zagotavlja povezavo med človekom in naravo, ki sta vedno bila tesno prepletena.

Preplet pretekle zgodovine in modernega sveta predstavlja v Občini Gorišnica tudi skulptura iz skoraj tristo litoželeznih križev, ki je prva v Sloveniji, ki poleg arhitekturnega vidika daje simbol preteklosti, in je postala del prihodnosti, ki ponuja tudi možnost zadnjega počitka tistim, kateri želijo ostati neimenovani, a so zapisani v knjigah.

Občina Gorišnica je bila ustanovljena leta 1995 in na svojih 29 km2 daje dom nekaj več ko 4100 prebivalcem, ki so si svoje domovanje ustvarili v 11 vaseh: Cunkovci, Formin, Gajevci, Gorišnica, Mala vas, Moškanjci, Muretinci, Placerovci, Tibolci, Zagojiči in Zamušani. Na čelu Občine Gorišnica je župan, Borut Kolar, čigar vodilo je: » Skupaj zmoremo več!«.

Gasilska zveza Gorišnica je bila ustanovljena  na ustanovnem občnem zboru dne 18.9.1955 v Gorišnici. Na ustanovnem občnem zboru so člani sprejeli pravila, ki so bila enotna in so takrat veljala v Ljudski republiki Sloveniji.

Teritorij Občinske gasilske zveze Gorišnica  je bilo Območje občinskega ljudskega odbora Gorišnica. V njej so delovala gasilska društva Gorišnica, Moškanjci, Zagojiči, Zamušani, Formin, Gajevci, Muretinci, Mala vas, Mezgovci, Žamenci, Polenšak, Sobetinci, Bresnica, Podgorci, Cvetkovci, Stojnci, Bukovci, Borovci, Cirkulane in Zavrč, v katerih je delovalo 969 članov in članic.

Občinska gasilska zveza Gorišnica je uspešno delovala do 15.2.1959, ko je bila ukinjena na 4. občnem zboru v Zagojičih. Vodstvo je na tem občnem zboru podalo poročilo o delu gasilske zveze in ugotovitev prisotnih je bila, da so dobro delovali predvsem na področju mladine, članic in na operativnem področju. Vseskozi so se spopadali z denarnimi težavami, a kljub temu uspešno delovali. Do ukinitve Občinske gasilske zveze Gorišnica je prišlo zaradi združitve občin in s tem so se tudi gasilska društva priključila Občinski gasilski zvezi Ptuj (17 društev), Občinski gasilski zvezi Ormož (3 društva).

Leta 1996 je prenehala delovati Občinska gasilska zveza Ptuj. Na ustanovnem občnem zboru 13.9.1996 je bila ponovno ustanovljena gasilska zveza Gorišnica, v kateri danes delujejo gasilska društva Formin, Gajevci-Placerovci, Gorišnica, Mala vas, Moškanjci, Muretinci, Zagojiči in Zamušani.

 

Pred letom 1996 so Podravsko gasilsko regijo sestavljale Občinske gasilske zveze Lenart, Ptuj, Ormož in Slovenska Bistrica. Podravska regija je takrat štela 107 gasilskih društev.

Leta 1994 je bil sprejet nov Zakon o lokalnih samoupravi, ki je omogočil nastanek več novih občin. Iz takratne OGZ Ptuj je leta 1996 in 1997 nastalo osem novih gasilskih zvez: GZ Destrnik-Trnovska vas (1997), GZ občine Dornava (1997), GZ občine Juršinci (1997), GZ Gorišnica (1996), GZ Kidričevo (1996), GZ Majšperk (1996), GZMO Ptuj (1996) in GZ Videm (1996).

Leta 1999 se iz GZ Destrnik – Trnovska vas izloči GZ Destrnik, GZ Trnovska vas-Vitomarci pa ostane kot naslednik bivše skupne zveze.

Iz GZ Ormož se leta 2008 se izločita GZ Središče ob Dravi in GZ Seti Tomaž.

Leta 2023 pa se iz OGZ Ptuj izloči še GZ Markovci-Cirkulane-Zavrč.

Podravska gasilska regija je danes druga največja regija v Sloveniji. Vanjo so združeni gasilci od Pohorja do Hrvaške meje. Obsega območje štirih upravnih enot z 29 občinami, v katerih danes deluje 15 gasilskih zvez in 106 prostovoljnih gasilskih društev.

 

Prikazuje naziv in datum dogodka.

Cvetka in Flori ponazarjata gasilski dogodek, predstavljata strukturo članstva – moški / ženske in sta uporabljena z  namenom promocije novih maskot GZS.

Podij in pokal ponazarjata tekmovanje – drugo in tretje mesto sta v isti ravni in ponazarjata enakopravnost spolov.

Prikazuje znak GZS kot organizatorja ter znak GZ Gorišnica in Podravsko gasilko regijo kot gostitelja.

OGLED DOMINKOVE DOMAČIJE

Občina Gorišnica se ponaša s čudovito kmečko domačijo – Dominkova domačijo. Po mnenju strokovnjakov Zavoda za ohranjanje naravne in kulturne dediščine velja za najstarejšo v celoti ohranjeno hišo, grajeno v panonskem stilu. Stara je nad 300 let.

Arhitekturno spada med značilne panonske hiše, grajene vogalno tako, da se v obliki črke L stikata bivalni in gospodarski del. Stavba je cimprana – grajena iz lesenih brun, obdana z ilovnatim ometom in pobeljena z apnom. Streha je pokrita s slamo. V notranjosti so čudovito ohranjeni prostori iz tistega časa, kot so npr.  »črna kuhinja«, izba, shramba, .. pa tudi skedenj, hlev, stelnjik,.. Vse je opremljeno z izvirno prvotno opremo, kakršno je zapustila zadnja prebivalka in odraža nekdanji način življenja.

Okolico hiše bogatijo še svinjaki, čebelnjaki, koruznjaki, tipično panonski vodnjak, brajde, zeliščni vrt in skrbno obdelana njivica. Vse to priča, da hiša ni zgolj muzej – je preteklost, ki živi.

OGLED AEROKLUBA IN VOŽNJA Z JADRALNIM LETALOM

Po vojni so mladi na Ptuju želeli ustanoviti letalsko organizacijo, kar se je uresničilo leta 1953 z ustanovitvijo Aerokluba Ptuj (AK Ptuj). Prvi pomembni dogodek je bil leta 1954, ko so predstavili letala in začeli graditi hangar ter letalsko šolo, kar je pomenilo začetek dejavnosti motorne, jadralske in padalske sekcije.

Z leti je klub razvijal različne sekcije, pridobival nova letala, organiziral šolanje pilotov in doživljal uspehe na tekmovanjih. Poudarki vključujejo pridobitev prvih letal, ustanovitev modelarske sekcije in pomembne investicije, kot je nakup letala Libis-180 leta 1966 ter sodobnejše opreme, kot je 6-sedežna Cessna leta 1971.

Klub je z uspehi, modernizacijo in vzgojo novih generacij pilotov postal ključni del družbenega razvoja Ptuja.

OGLED GRADU MURETINCI

Vse od leta 2017 imamo grad Muretinci v najemu Kulturno umetniško društvo Baron, ki se nenehno trudi z vzdrževanjem gradu. Z vloženim trudom in opremo želijo obuditi še eno grajsko pravljico, ustvarjati nepozabne spomine in vsem obiskovalcem vzbuditi utrip srednjeveškega življenja na gradu nekoč.