Prejemnikom priznanj Gasilske zveze Slovenije ploskala tudi predsednica države dr. Nataša Pirc Musar
Ormož je gostil Plenum – najvišji organ Gasilske zveze Slovenije med dvema Kongresoma –, na katerem so med drugim obravnavali Poročilo o izvajanju programa dela Gasilske zveze Slovenije (GZS) za leto 2023 in program dela za letošnje leto, podelili so tudi najvišja priznanja Gasilske zveze Slovenije. Plenum je z udeležbo zaznamovala predsednica države dr. Nataša Pirc Musar, ki je med drugim povedala, da se je na vabilo odzvala »iz hvaležnosti in spoštovanja do poslanstva gasilk in gasilcev, poklicnih in prostovoljnih, ter moje iskrene želje, da se srečamo.«
Poleg predsednice države dr. Nataše Pirc Musar so se Plenuma udeležili tudi številni visoki gosti: poslanec Državnega zbora Andrej Kosi, predsednik CTIF Milan Dubravac, generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin, državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, župan Ormoža Danijel Vrbnjak, predsednik in poveljnik GZ Ormož, Dejan Jurkovič in Tonček Lisjak, ter drugi.
Udeležba predsednice države je bila predvidena že za Kongres Gasilske zveze Slovenije lani oktobra, vendar so ji takrat tehnične težave ob vrnitvi letala onemogočile udeležbo. Ker ji takrat spominskega srebrnika niso predali, ji ga je predsednik GZS Janko Cerkvenik predal na Plenumu.
Tradicija in prostovoljstvo sta temelj gasilstva
Zbranim delegatom je predsednica v slavnostnem nagovoru med drugim dejala, da letos obeležujemo 155 let organiziranega gasilstva v Sloveniji in da prostovoljna gasilska društva povezujejo več kot 170.000 članic in članov, od tega 100.000 operativnih gasilcev. »Edinstvena obletnica in številčnost članstva izkazujeta velik pomen tradicije in prostovoljnosti te plemenite dejavnosti,« je dejala.
»Tradicija in prostovoljnost sta unikum v svetu,« je poudarila dr. Nataša Pirc Musar in nadaljevala, da sta to »neprecenljiva temelja, ki omogočata obstoj gasilstva v nepogrešljivi obliki, kot ga poznamo. Zato ju moramo stalno in trajno negovati. Na našem prostoru je imelo gasilstvo že od svojih začetkov poseben družbeni in narodnostni pomen. Tkalo je jezikovne in kulturne vezi, ljudem vlivalo zaupanje in občutek varnosti. Prispevalo je k izgradnji vrednot, poguma, povezovanja, solidarnosti, požrtvovalnosti, srčnosti ter krepitve identitete slovenskega naroda. In tako ostaja vse do danes. Spoštovanje in hvaležnost ljudi vas umeščata na sam vrh zaupanja-vrednih organizacij v državi. Tak ugled je upravičen in hkrati pridobljen z znojem, z dnevnim izpostavljanjem nevarnostim in vsakim posamičnim primerom reševanja ter pomoči.«
Predsednica se je zahvalila gasilkam in gasilcem, ki skupaj z drugimi intervencijskimi službami sestavljajo sistem zaščite in reševanja. Izpostavila je še delo z mladimi in medgeneracijski dialog, ki sta po njenih besedah izjemnega pomena in lahko vzor drugim družbenim področjem. Janko Cerkvenik je dodal, da je medgeneracijski dialog kot kvas gasilskega kruha.
Predsednik GZS Janko Cerkvenik je v nagovoru orisal ključne dejavnosti GZS lanskega leta. Zadovoljen je s sodelovanjem z državnimi in drugimi ustanovami ter se je gasilkam in gasilcem zahvalil za opravljeno delo in posredovanja na številnih intervencijah.
Zbrane je nagovoril tudi poveljnik GZS Zvonko Glažar in izpostavil, da »leta 2023 ne bomo pozabili.« Povedal je, da je število poškodb prostovoljnih gasilcev, ki sodelujejo na intervencijah, majhno, in ocenil, da je to odraz dobre opremljenosti gasilskih enot, dobrega znanja in usposobljenosti. Zadovoljen je z dobrim odzivom in udeležbo na gasilskih usposabljanjih na različnih ravneh.
»Brez vas se tudi bežati ni dalo«
Rudi Medved je v nagovoru med drugim dejal, da so ob lanskih ujmah gasilke in gasilci »naredili več kot bi kdor koli lahko terjal od vas. Brez vas se tudi bežati ni dalo.« Ugotovil je, da zato visoko zaupanje, ki ga imajo gasilske organizacije v javnosti, ni presenečenje. Vendar nas narava opozarja, da velikega predaha ne smemo delati, je ocenil Medved. Dodal je, da bo letos zaživela tudi letalska gasilska enota, saj se piloti šolajo, pričakujejo pa še dve novi gasilski letali.
Leon Behin je v imenu Civilne zaščite izrekel »globok priklon temu, kar počnete gasilci. To ni le delo na intervencijah, ampak v vseh delih družbe. Gasilci ste vzor, ki ga vsaka družba potrebuje.«
Župan Ormoža Danijel Vrbnjak se je gasilkam in gasilcem zahvalil za nesebično pomoč in izpostavil velik pomen prostovoljnih gasilskih enot, ki so osrednja sila slovenskega sistema zaščite in reševanja.
Plenum potrdil predlagane sklepe
V okviru obravnave letnih poročil so delegati Plenuma potrdili Poročilo o izvajanju programa dela Gasilske zveze Slovenije (GZS) za leto 2023 ter sprejeli Letno poročilo (poslovno, računovodsko in finančno) Gasilske zveze Slovenije za leto 2023 z revizorjevim mnenjem. Potrdili so poročilo Nadzornega odbora in se seznanili s poročilom Uprave Ustanove in Nadzornega odbora Ustanove za pomoč ponesrečenim gasilcem Metod Rotar. Potrdili so tudi pobudo za spremembo in dopolnitev Statuta GZS in drugih aktov GZS, Program dela GZS s finančnim ovrednotenjem za letošnje leto, kadrovsko popolnili sestavo Poveljstva GZS. Sprejet in potrjen je bil tudi predlog gasilske koračnice Gasilska moč.
Na slavnostnem delu Plenuma so podelili Priznanja Matevža Haceta, ki so jih prejeli Srečko Kerin, mag. Matjaž Klarič in Franci Petek, ki ga je Plenum imenoval tudi za častnega poveljnika Gasilske zveze Slovenije. Kipec gasilca so prejeli Tanja Gregorič, Zvonko Romih, Slavko Kramberger in Peter Šneljer, Plakete gasilca pa Marica Ajlec, Pavel Ring, Zdravko Valentin Novak in Kamilo Kirbiš. Podeljenih je bilo tudi 37 priznanj za hrabrost, ki so jih prejemniki dobili v zahvalo za posredovanja ob lanskih ujmah. Prejeli so jih: Bojan Adamič, Jan Balantič, Robert Bastelj, Primož Bitenc, Boštjan Bradeško, Jože Brezovnik, Jakob Brunet, Bojan Cukjati, Uroš Debeljak, Rok Dobovšek, Matjaž Goličnik, Luka Kopušar, Matej Kos, Nace Kovač, Jože Lenko, Matic Maček, Sergej Matko, Sebastijan Peharda, Grega Petek, Tadej Petek, Andrej Prislan, Jože Prislan, Aleš Pšaker, Urh Rak, Aleš Rakun, Jože Sedeljšak, Robert Slapnik, Vito Sorčan, Aleš Spruk, Damjan Šmit, Martin Šoštarič, Ciril Turk, Marko Vrabič, Robert Weiss, Gregor Zajc, Marko Zajc, Janez Železnik.
Priznanje Gasilske zveze Slovenije v obliki medalje sta prejela generalpodpolkovnik Robert Glavaš, načelnik generalštaba Slovenske vojske, in Rajko Likozar Šimunkovič, upokojeni policijski svetnik, ki je bil do nedavnega zaposlen v Upravi uniformirane Policije, v splošnem sektorju Generalne policijske uprave.
Prejemnike najvišjih priznanj Gasilske zveze Slovenije podrobneje predstavljamo v aprilski številki revije Gasilec, prav tako si lahko v tej številki preberete intervjuja s prejemnikoma Priznanj Gasilske zveze Slovenije v obliki medalje, Robertom Glavašem in Rajkom Likozarjem Šimunkovičem.
Program Plenuma sta povezovala Natalija Fajfar in Dušan Pungartnik. V kulturnem programu Plenuma so sodelovali Godba veteranov Štajerske Ervina Hartmana, ki jo je vodil dirigent Ervin Hartman ml. in ki je zaigrala koračnico Gasilska moč, Ženski gasilski pevski zbor GZ Ormož z zborovodkinjo Lucijo Pocrnja in prleški kantavtor Tadej Vesenjak, ki je zbrane na Plenumu spravil v dobro voljo.