Komisija za nove tehnologije CTIF zasedala v Franciji
V Franciji je bil med 13. in 15. majem sestanek Komisije za nove tehnologije CTIF. Udeleženci tokratnega zasedanja so prišli iz Luksemburga, Belgije, Finske, Hrvaške, Francije, Nizozemske, Grčije, Avstrije, Nemčije in Švedske, kot predstavnik Slovenije pa se je sestanka udeležil Klemen Repovš, podpoveljnik Gasilske zveze Slovenije in predsednik Komisije za tehniko GZS.
Prvi delovni dan so imeli sestanek v Učnem gasilskem centru SDIS 86 – Centre de Formation des Sapeurs Pompiers de la Vienne. Srečanje je bilo načrtovano vnaprej in bi moralo potekati vzporedno z izvedbo tehničnih reševalnih dni Francije (Technical Days in France – Emergency Interventions on Vehicles), ki pa so bili pred nekaj tedni odpovedani. Pred zasedanjem je bilo sklenjeno tudi pismo o nameri o sodelovanju članov iz Južne Amerike, točneje iz Čila in Ekvadorja, ki sta dogodku prisostvovala po spletu.
Člani Komisije za nove tehnologije so na zasedanju za novega predsednika potrdili Marka Bokdama iz Nizozemske, za podpredsednika pa Joëla Bieverja iz Luksemburga. Predsednik komisije Mark Bokdam je udeležence sestanka seznanil s podpisanim pismom o nameri za sodelovanje CTIF in mednarodne organizacije EIDO (The International Emergency Drone Organization). Predstavljen je bil projekt HORIZON – k sodelovanju je bila vabljena tudi Komisija za nove tehnologije CTIF. Od članov komisije bosta pri tem projektu sodelovala predstavnika Grčije in Finske. Člani komisije so pregledali prispele predloge za protokol EuroNcap 2029 ter določili prednostne naloge.
Naslednji dan so si v obmorskem mestu La Rochelle ogledali podjetje SHARK robotics, ki proizvaja robote za potrebe gasilcev, policije, proizvodnje … Sodelujejo z več kot 20 državami po svetu. Posebno pozornost so namenili robotu Colossusu, njihovemu najbolj znanemu proizvodu, ki je pomagal tudi pri gašenju katedrale Notre-Dame v Parizu pred nekaj leti.
V gasilski enoti SDIS 17 Pérign v mestu La Rochelle so jim nato predstavili Adelie – sistem za zgodnje odkrivanje požarov v naravnem okolju, ki ga je razvilo podjetje Paratronic. Med njihove proizvode spada tudi posebna kamera kot del sistema za odkrivanje požarov v naravnem okolju.
Zadnji dan jih je v mestu Poitiers čakal obisk podjetja Forsee Power, ki se ukvarja s proizvodnjo baterij za električna vozila in avtobuse. Ogledali so si proizvodne prostore, predstavili so jim tudi varnostni vidik v podjetju. Zelo namreč poudarjajo pomen varnostnih sistemov in usposabljanja vseh zaposlenih za primere požara ali druge nesreče. V podjetju so za požarno varnost zaposleni gasilci, ki so hkrati delavci v proizvodnji. Ob požaru ali drugih nesrečah pa seveda posredujejo gasilci.
Ogledali so si še varnostno-nadzorno središče zabaviščnega parka Futuroscope, ki ga letno obišče več kot dva milijona obiskovalcev. Pred tremi leti so imeli v zabaviščnem parku požar električnega vlakca, pri čemer je bilo poškodovanih tudi nekaj obiskovalcev.
Pripravil: Klemen Repovš, podpoveljnik Gasilske zveze Slovenije in predsednik Komisije za tehniko GZS