Praznovali smo 30 let Zakona o gasilstvu in svečano prevzeli preventivno gasilsko vozilo

V Kongresnem centru Celje smo danes, 12. oktobra 2024, slavnostno obeležili 30-letnico Zakona o gasilstvu. Dogodka so se udeležili visoki gostje, poleg vodstva Gasilske zveze Slovenije in Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) tudi minister za obrambo Borut Sajovic. Dogodek se je začel s slavnostnim prevzemom in prikazom delovanja novega, edinstvenega preventivnega gasilskega vozila, s katerim bomo v prihodnje ob podpori URSZR in Zavarovalnice Triglav po vsej Sloveniji ozaveščali javnost o požarni varnosti.

Visoke goste je ob zvokih koračnice orkestra Slovenske vojske pod taktirko Fredija Simoniča pozdravila častna četa celjskih gasilcev, ki ji je poveljeval namestnik poveljnika GZ Celje Franc Gaberšek.

V znamenju oktobra, meseca požarne varnosti, se je dogodek uradno začel s svečanim prevzemom in prikazom delovanja novega preventivnega vozila Gasilske zveze Slovenije (GZS). Vozilo je na kratko predstavil dr. Aleš Jug, član Komisije za preventivo GZS. Sledil je nagovor Zvonka Glažarja, poveljnika GZS, o namenu in pomenu omenjenega vozila: »Tudi preventivno vozilo je ponos GZS. Zakaj ponos? Ker je plod naše ideje in domačega inženirskega znanja. Je edinstveno v tem delu Evrope. Poslanstvo vozila, kateremu bi lahko rekli šola na kolesih in s katerim bodo upravljali usposobljeni prostovoljni gasilci, bo, da v domovino ponesemo znanje o tem, kako in kaj delati, da ne bo zagorelo. Učni program s prikazi je pripravljen za vse kategorije občanov. Gasilska zveza Slovenije in naši gasilci svoje državljane učimo za varno življenje.«

S preventivnim gasilskim vozilom, ki je potujoča učilnica in laboratorij v enem,  bomo v prihodnje ozaveščali celotno slovensko javnost o pomenu požarne varnosti in predstavljali dejavnost gasilcev.

Po prevzemu ključev iz rok poveljnika GZS se je Sandi Jugovac, predsednik Komisije za preventivo GZS, zahvalil za zaupanje. Za srečno izvajanje preventivne dejavnosti in dobro delovanje je vozilo blagoslovil upokojeni celjski škof msgr. dr. Stanislav Lipovšek.

Pri spodbujanju preventivnega delovanja na področju požarne varnosti aktivno sodeluje Zavarovalnica Triglav, ki podpira tudi akcije ozaveščanja z omenjenim vozilom. »Gasilci so pogosto prvi, ki jih v težkih okoliščinah pokličemo na pomoč. Njihovo požrtvovalno delo je neprecenljivo za lokalno okolje in širšo skupnost, zato jih v Zavarovalnici Triglav podpiramo že vrsto let. S ponosom smo njihovi partnerji pri različnih preventivnih projektih in ozaveščanju javnosti o požarni varnosti, ta prizadevanja pa bomo še okrepili s pomočjo preventivnega gasilskega vozila, ki svojo pot začenja prav v mesecu požarne varnosti. Obenem želimo spodbuditi promocijo gasilstva in prenos tega znanja na mlajše generacije,« je povedala Mišela Majcen, direktorica prodaje pravnim osebam Severne regije Zavarovalnice Triglav.

Slavnostna obeležitev 30-letnice Zakona o gasilstvu

Drugi del prireditve se je nadaljeval v Modri dvorani Kongresnega sejma Celje, kjer je z moderiranjem celotno dogajanje usmerjal Dušan Pungartnik. Po slovenski himni je zbrane goste najprej pozdravil Janko Cerkvenik, predsednik GZS, ki o dogodku pravi: »Današnja slovesnost ob 30-letnici sprejetja Zakona o gasilstvu v Celju želi poudariti hvaležnost vsem tistim, ki nam omogočajo tudi danes, da nemoteno opravljamo javno gasilsko službo. To so predvsem naši župani in vodstva gasilskih zvez. Želim se zahvaliti vsem, ki so tudi pripomogli, da je bil ta zakon sprejet, in upam, da bomo svojo nalogo zaveze v skladu z javno gasilsko službo opravljali tudi v prihodnje.«

Sledil je nagovor Leona Behina, generalnega direktorja URSZR, ki je po pozdravu izrazil globoko hvaležnost do vseh gasilcev in jih imenoval za najmočnejšo silo in tiste, ki vedno pomagajo ljudem v stiski. Povedal je, da leto 1994 ni bilo prelomno le za gasilce, ki so dobili Zakon o gasilstvu, ampak je bila takrat ustanovljena tudi Uprava RS za zaščito in reševanje: »Vsi skupaj tako praznujemo 30 let, da se poklonimo 30-letnici in vsem snovalcem zakona, ki je dvignil gasilstvo v RS na višjo, bolj trdno, predvsem pa stabilno organizacijo.« Za izkaz časti ob tem so se danes dogodka udeležili vsi direktorji in vodje služb URSZR. Izrazil pa je tudi željo po nadaljnjem uspešnem sodelovanju.

Kot osrednji govornik je nastopil mag. Matjaž Klarič, častni poveljnik GZS. Povzel je dogajanje o času, ko se je oblikoval in sprejemal zakon, njegovo vsebino in področja, ki jih je zakon uredil (naloge gasilstva, krovno organizacijo, področje intervencij, financiranja, gasilsko šolo, status gasilstva). »Zakon je plod velikega prizadevanja takratnih gasilskih funkcionarjev, ki so s svojo modrostjo in vztrajnostjo skupaj s predstavniki države imeli dovolj strpnosti in razumevanja pri iskanju ustreznih rešitev, primernih za državo in za gasilsko organizacijo,« je poudaril.

Sledil je nagovor ministra za obrambo RS mag. Boruta Sajovica, v katerem je izrazil zahvalo in pohvalo vsem udeleženim. »Danes smo se tukaj zbrali, ker smo dobre volje, ker je bil pred 30 leti sprejet gasilski zakon. Kakšen? Tak, ki deluje, ki ga spoštujemo gasilke in gasilci, ki vodi naprej, ki ga spoštuje in razume politika in ki ga spoštujem ljudje.« Zakon je dober zgled, ki bi ga morali uporabiti še kje drugje. Spomni na začetke gasilstva, da nas že od takrat povezujejo skupne vrednote: reševanje premoženja, reševanje življenj, pomoč sočloveku. »V časih, v katerih smo, je kdaj težje ohranjati vrednote za naše poslanstvo, kot pa pridobiti denar.« Pomembno je, da ne pozabimo na naše gasilske predhodnike, ki so bili del te zgodbe. Po vseh preteklih preizkušnjah, predvsem zaradi požarov na Krasu in vremenskih izzivov, je svoj nagovor sklenil z zahvalo za skupno uspešno delo vsem udeleženim in svojim predhodnikom.

Drugi del dogodka je bil namenjen okrogli mizi, na kateri so govorci predstavili svoje poglede na pomen ter vsebino in predvsem na celoten postopek sprejemanja Zakona o gasilstvu, ki so v večini opisani tudi v zborniku, izdanem ob tej priložnosti. Na okrogli mizi so sodelovali: Jože Berlec, nekdanji namestnik poveljnika GZS, nekdanji član UO GZS in štaba Civilne zaščite za ljubljansko regijo ter nekdanji poslanec Skupščine RS, dr. Janez Kopač, nekdanji poslanec DZ in nekdanji minister, mag. Romana Lah, vodja sektorja za inšpekcijski nadzor v Inšpektoratu RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Alojz Posedel, nekdanji poslanec DZ in nekdanji župan Občine Žalec.

Na koncu prireditve je Janko Cerkvenik v zahvalo za prispevek ob obeležitvi obletnice zaslužnim podelil tudi plaketo Gasilske zveze Slovenije. Plakete so prejeli Ministrstvo za obrambo, Leon Behin, generalni direktor URSZR, Društvo poslancev 90, člani delovne skupine za pripravo zbornika: Jože Berlec, Marinka Cempre Turk, Franc Černelič, mag. Matjaž Klarič, dr. Janez Kopač, mag. Romana Lah, Franc Polič, Rudi Zadnik, član okrogle mize Alojz Posedel ter avtor celostne grafične podobe dogodka Vito Sorčan. Janku Cerkveniku je plaketo izročil današnji osrednji govornik mag. Matjaž Klarič.

Prireditev so s kulturnimi vložki popestrili trio Ubrane strune ter harmonikarka Špela Šemrl s pevcem Jernejem Frelihom.

Išči

+